
Zmiana w jawności wynagrodzeń coraz bliżej
9 maja 2025 r. Sejm przyjął nowelizację Kodeksu pracy, w zakresie jawności wynagrodzeń na etapie rekrutacji. Przepisy stanowią na ten moment wdrożenie art. 5 Dyrektywy UE 2023/970 w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości za pośrednictwem mechanizmów przejrzystości wynagrodzeń oraz mechanizmów egzekwowania.
Nowe przepisy zakładają:
1. Obowiązek przedstawiania w ogłoszeniach o pracę, przed rozmową kwalifikacyjną, lub w innym przypadku przed nawiązaniem stosunku pracy informacji o wynagrodzeniu, jego początkowej wysokości lub przedziale – opartym na obiektywnych, neutralnych kryteriach, w szczególności względem płci.
2. Obowiązek informowania kandydata do pracy o odpowiednich postanowieniach układu zbiorowego pracy lub regulaminu wynagradzania – w przypadku gdy pracodawca jest objęty układem zbiorowym pracy lub obowiązuje u niego regulamin wynagradzania.
Informacje, o których mowa w pkt 1 i 2 powyżej, pracodawca będzie miał obowiązek przekazać w postaci papierowej lub elektronicznej z odpowiednim wyprzedzeniem, zapewniając świadome i przejrzyste negocjacje.
3. Obowiązek stosowania w ogłoszeniach o pracę nazw stanowisk neutralnych płciowo.
4. Obowiązek przeprowadzania procesów rekrutacyjnych w sposób niedyskryminujący.
5. Zakaz żądania od kandydata do pracy podania informacji o wynagrodzeniu w obecnym stosunku pracy oraz w poprzednich stosunkach pracy.
Ustawa trafi teraz do Senatu. Zgodnie z projektem, nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.