Sztuczna Inteligencja a lista profesji chronionych
Zgodnie z informacjami przekazanymi na konferencji „Społeczne i ekonomiczne konsekwencje cyfrowej transformacji” w dniu 18 listopada 2024 r., przez Ministrę pracy Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej będzie rozpoczynać prace nad stworzeniem katalogu zawodów specjalnie chronionych przed wpływem AI.
Debata w zakresie ustalenia profesji objętych ochroną ma toczyć się z udziałem organizacji społecznych oraz związków zawodowych. Do rozważań w tym zakresie skłoniło rozpatrywanie podczas konferencji zorganizowanej przez Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny społecznych i ekonomicznych konsekwencje transformacji cyfrowej. Jednym z poruszanych aspektów było zagrożenie bezrobociem technologicznym, które wymusi na części pracowników całkowite przekwalifikowanie. Szczególną rolę w zakresie unormowania sytuacji upatruje się w działaniach państwa i unijnych instytucji, począwszy od legislacji, po promowanie uczenia się dorosłych pracowników i podnoszenia ich kompetencji.
Jako branże, które miałyby zostać objęte wskazanymi regulacjami ochronnymi wskazano przede wszystkim zawody kreatywne mające wpływ na kulturowe dziedzictwo i język. Na chwilę obecną, brak jest bardziej szczegółowych informacji dotyczących, które z zawodów zostałyby zamieszczone na liście profesji chronionych przed ingerencją AI, a także kształtu przewidywanej ochrony.
Szczegółowe badania w zakresie narażenia poszczególnych grup zawodowych oraz struktury zatrudnienia w tych branżach przeprowadził Polski Instytut Ekonomiczny, publikując wyniki analiz w raporcie „AI na polskim rynku pracy”.
Autor: Joanna Szydłowska