Sąd: wystawianie faktur jest obce stosunkowi pracy
Oprócz tego judykatura po raz kolejny potwierdziła, że o braku istnienia stosunku pracy świadczy ponadto: samodzielne organizowanie sobie zadań i czasu pracy przez zleceniobiorcę czy brak otrzymywanych poleceń oraz brak nadzoru spółki nad świadczoną pracą. Wszystkie te czynniki obce są stosunkowi pracy i świadczą o istnieniu stosunku cywilnoprawnego.
W wyroku z dnia 12 stycznia 2024 roku, IV P 85/23, Sąd Rejonowy w Człuchowie podkreślił tym samym, że korzystanie ze swobody umów nie może sprzeciwiać się naturze stosunku prawnego, bezwzględnie obowiązującym przepisom prawa lub zasadom współżycia społecznego. Umowa
o świadczenie usług polegająca na koordynacji transportu była wszak wykonywana przez powódkę (zleceniobiorcę) w ustalonych przez nią godzinach, a usługi pozwana spółka opłacała na podstawie wystawionych przez drugą stronę faktur. Ponadto, niewykonywanie przez spółkę nad zatrudnioną nadzoru, czy niewydawanie jej poleceń w trakcie współpracy sprawiło, że powództwo o zaistnienie stosunku pracy nie mogło zostać uwzględnione przez sąd. Taki stan rzeczy przeważa bowiem o cywilnoprawnym charakterze współpracy.
Powyższy wyrok należy uznać za jednoznacznie korzystny dla pracodawców. Stanowisko sądu umacnia linię orzeczniczą opowiadającą się za tym, że w przypadku zaistnienia konfliktu pomiędzy stronami, osoba zatrudniona na podstawie umowy cywilnoprawnej nie może tego stosunku swobodnie kwestionować w celu uzyskania korzyści płynących z kodeksowego stosunku pracy, podczas gdy z okoliczności faktycznych bezsprzecznie wynika, że przesłanki stosunku pracy z art. 22 k.p. nie zostały spełnione.
Autor: Maria Tracka