Pierwsza kontrola PIP bez konsekwencji?
Państwowa Inspekcja Pracy w komunikacie z dnia 29 lipca 2024 roku poinformowała, że rozpatrywana jest możliwość wprowadzenia przepisów pozwalających PIP na przeprowadzenie kontroli
w zakładzie pracy, w wyniku której nie nakładano by kar. Miałoby to dotyczyć pierwszej takiej kontroli u pracodawcy.
Zasadniczo, takowe rozwiązanie ma na celu dobrowolne zaproszenie inspektora PIP do zakładu pracy celem zweryfikowania prawidłowości przestrzegania przepisów prawa HR. Tym samym, z jednej strony, jest ono korzystne dla pracodawcy, który zyskałby swego rodzaju bezpłatny audyt w zakresie HR i BHP ze strony wyspecjalizowanego organu, miałby też możliwość uzyskania praktycznych rad
i wskazówek od inspektora, z drugiej zaś strony – jest także korzystne dla pracownika, który miałby pewność, że jego prawa są należycie respektowane przez pracodawcę.
PIP informuje, że propozycje tych zmian zostały pozytywnie przyjęte przez Pana Rafała Dutkiewicza, Prezesa Zarządu Pracodawców RP – największej organizacji zrzeszającej pracodawców w Polsce. Na spotkaniu odbytym z Głównym Inspektorem Pracy – Panem Marcinem Staneckim, oprócz wspominanych powyżej zmian, dyskutowano także o możliwości wprowadzenia zdalnych kontroli PIP (które byłyby znacznym ułatwieniem dla pracodawców i niezwykle przyspieszyłyby cały proces), a także powołano zespół złożony z przedstawicieli PIP oraz pracodawców, który ma być platformą do dyskusji pomiędzy inspekcją a pracodawcami.
Postulowane zmiany należałoby ocenić jednoznacznie pozytywnie. Stanowiłyby one znaczne ułatwienie organizacyjne dla pracodawców, a jednocześnie zwiększałyby bezpieczeństwo prawne pracowników. Aktualnie pozostaje zatem wyczekiwać na efekty odbytych rozmów.
Autor: Kamil Mruk